ŽIVOT MOTÝLA

Vnímání přírody.

Připravíme si plastelínu, listy rostlin, edukační kartičku M jako Motýl. Dítě se nejprve seznámí s ilustrací na kartičce a pojmenuje, co se na kartičce nachází. Pak se dítěte zeptáte: „Víš, jak přicházejí motýli na svět?“ Pokud ne, teď ti povím motýlí životní příběh.
Položíme před sebe edukační kartičku s motýlem a začneme reprodukovat níže uvedený text, přičemž názorně z plastelíny modelujeme to, o čem mluvíme, až budeme mít před sebou vymodelovaný celý životní cyklus motýla. Následně dítě vyzveme, aby nám pomohlo, a budeme společně z plastelíny modelovat další vajíčka, housenky a kukly, přičemž nám dítě volně převypráví to, co si zapamatovalo o motýlech. Na závěr si z plastelíny vymodelujeme písmeno M jako Motýl.
TEXT: Motýl klade vajíčka na listy rostlin. Po 3 – 5 dnech se z vajíčka vylíhne housenka. Housenka se živí šťávou z rostlin a listy. Je velmi hladová – žravá, proto sní obrovské množství listů. Když už je housenka velká, najde si vhodné místo na zakuklení. Housenka se zakuklí a v kukle se začnou dít zázraky… housenka se v kukle promění v motýla. Po několika dnech obal kukly praskne a vyleze z ní motýl, který létá z květinky na květinku a živí se nektarem. Po 4 -7 dnech po vykuklení je motýl opět připraven klást vajíčka.
Edukační úkol je zaměřen na vnímání přírody, uvědomování si životního cyklu motýla, grafomotoriku, drobnou práci rukama, kde dochází ke koordinaci rukou, schopnost formulovat jednoduché rozvité věty,…